2010. gada 22. novembris

Melnbaltā fotogrāfija

Gadus 20 atpakaļ, ikviena cilvēka foto albumā pamatā bija melnbaltās fotogrāfijas. Krāsainās fotogrāfijas bija retums. Šodien viss otrādi. Mūsu albumos pamatā ir krāsainas fotogrāfijas un melnbaltā ir retāk. Bet tomēr, lai kā nebūtu melnbaltā fotogrāfija neizzudīs, jo tai piemīt īpašs šarms un pievilcība. Ikviens, kas ir eksperimentē, ir pamēģinājis vienu un to pašu lietu vai vietu nofotografēt gan krāsaini, gan melnbalti. Melnbaltā fotogrāfija labi izceļ objekta faktūru un rada kontrastus. Kad un kāpēc veidojam melnbaltas fotogrāfijas, kad ir pat ieteicams fotografēt melnbalti nevis krāsaini, kādi objekti ir viss pateicīgākiem melnbaltai fotogrāfijai, par to vairāk šajā rakstā.

Kādi objekti ir vislabākie melnbaltai fotogrāfijai?

  • dabas veidoti materiāli, akmeņi, koks, klintis, ķieģeļu sienas, formējumi no metāla, materiāli ar rupju tekstūru.
  • Izteiktas ēnas un gaismas spēles  ar spilgtu rakstu un kontūru.
  • Noteiktas formas, kā līnijas, ar kurām var veidot attēlā taisnu vai lietu perspektīvu.

Melnbaltā fotogrāfija ļoti labi tiek izmantota abstraktām lietām. Tas ka fotogrāfija nav krāsainības, rada tajā dramatismu un izteiksmību. Objekts, ka nofotografēts melnbaltajā fotogrāfijā rada daudz tuvākas un dziļākas sajūtas.

Daži ieteikumi pirms fotografēt melnbalto fotogrāfiju.

  • Meklē kontrastus, objektus un to elementus, kas ir interesanti, kontrastaini tieši lai izceltu melnā un baltā spēli. Tā kā krāsu spēle melnbaltajā fotogrāfijā nav iespējama, svarīgi saprast ka galvenais fotogrāfijas elements būs baltais un melnais, ēnas un kontrasti.
  • Veido un meklē īsto gaismas spēli. Melnbaltajā fotogrāfijā apgaismojumam ir liela nozīme. Apgaismojums no sāna virsmai ar izteiktu struktūru, veidos interesantas ēnas.
  • Formas un raksti. Objektus un formas, kas dažreiz nav interesanti krāsu fotogrāfijā, var būt interesanti un atdzīvojas tieši melnbaltajā fotogrāfijā.
  • Tekstūra. Melnbaltajā fotogrāfija lieliski izskatās rupjas tekstūras materiāli, kas fotografēti ar sāna apgaismojumu.

Melnbaltajā fotogrāfijā lieliski var fotografēt arī dabas skatus un ainavas. Dažreiz, kad fotografē sliktā apgaismojumā vai pelēkā dienā, labāk fotografēt melnbalto foto nevis krāsaino. Iesaku pamēģināt.

Fotoportāla Poga.lv fotogrāfu melnbaltās fotogrāfijas:

Guntara Gedroica foto

Normunda Kostucenko foto


Marijas Okruznovas foto

Marinas Romančukas foto

Annas Lagzdiņas foto

Agitas Leimanes foto

Atbalsti foto portālu Poga.lv un pievienojaties Poga.lv lapām Facebook un Draugiem.lv

Comments

  1. Lielisks raksts, paldies autoram!